Az ünnepi időszak sajnos kedvez azoknak a csalóknak, akik a magányos, főleg idős személyeket veszik célba és az érzelmeikre hatva verik át őket.
A „nigériai típusú” csalás a megtévesztés egyik legrégebbi, 19. század végén elterjedt formája, amelyet nigériai levélként vagy 419-es átverésként is említenek. Kezdetben hagyományos, postai úton vagy faxon terjedt, de a telekommunikációs eszközök fejlődésével, valamint az internet és az e-mail terjedésével ennek a csalástípusnak is az online tér vált a fő platformjává.
Közösségimédia-oldalakon, online társkereső portálokon terjed a nigériai csalás azon változata, amelynél az elkövető romantikus kapcsolatot épít fel leendő áldozatával, mielőtt valamilyen megható történettel pénzt kér tőle. A nigériai csalások során az elkövetők valamilyen megtévesztő kommunikációval az áldozatok bizalmába férkőznek, majd pénz utalására veszik rá az áldozatukat! A kapcsolatot hosszú időn keresztül építik, amíg a sértett már teljes bizalommal van az új ismerős felé. Sok esetben érzelmi szálak is kialakulnak a sértett részéről.
Mit tegyen, hogy megelőzze a bajt?
- Semmilyen körülmények között ne adjon meg bizalmas információkat, banki adatokat vagy azonosító és hitelesítő információkat e-mailben vagy más úton érkező felkérésre!
- Ne kezdeményezzen fizetést levélben kapott felszólításra!
- Kéretlen levél esetén figyelje a nyelvezetet: a „nigériai” levelekre jellemző a pongyola megfogalmazás, a számtalan nyelvtani és stilisztikai hiba. Ám sok esetben épp ez támasztja alá a történetet: a „tört magyarság”, a megtévesztő történetben szereplő külföldi levélíró kísérlete, hogy magyarul próbáljon meg segítséget kérni. Ha ilyen levelet kap, legyen megfontolt és gyanakvó!
- Ne legyen hiszékeny: ne higgyen e-mailben érkező, már-már romantikus történeteknek!
- Ha egy történet „túl szép, hogy igaz legyen”, akkor az nem igaz, hanem csalás, átverés!
- Nem reális, hogy ismeretlenek a könnyű meggazdagodás lehetőségét ajánlják fel másoknak. Ha ilyen tartalmú levelet kap, gyanakodjon!
- Fontos, hogy figyeljünk oda egyedül élő idős hozzátartozóinkra, ismerőseinkre, hogy kikkel lépnek kapcsolatba az interneten. Beszélgessünk velük ezekről a veszélyekről, segítsünk nekik tájékozódni a digitális térben.
Az érintettek áldozatvédelemmel kapcsolatos információkért, bűnmegelőzési tanácsokért fordulhatnak személyesen és telefonon is a Tolna Vármegyei Rendőr- főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály, illetve a városi rendőrkapitányságok munkatársaihoz, illetve írhatnak a kiberkapcsolat@tolna.police.hu e-mail címre is.
Ha bajba kerül, forduljon a rendőrséghez, vagy hívja a 112-es segélyhívó számot!