A kriptovalutákat a bűnözők előszeretettel használják fel illegális tevékenységekre, nemcsak pénzmosásra, hanem arra is, hogy különböző módokon próbáljanak megkárosítani bennünket.
Amennyiben kriptovalutákkal szeretnénk foglalkozni, nagyon körültekintőnek kell lennünk.
Átveréses csalások a kriptovaluták világában nagy számban fordulnak elő. Kihagyhatatlannak mondott üzleti lehetőségek, amik tipikusan egy éppen most induló kriptovalutáról szólnak, amibe érdemes most azonnal invesztálni, mert busás haszonnal kecsegtetnek. Egy másik példa a hamis, vagy a „meggazdagító” AI-okat hirdető csalók, amelyeknél az a hamis ígéret, hogy a mesterséges intelligencia majd sikeresen kereskedik a kriptovalutánkkal, és “csodálatos” hasznot hoz.
A csalók az ORFK tapasztalatai szerint sok esetben valódi cégeket alapítanak ─ ehhez az elkövetők által kedvelt helyszín a karib-térségi Saint-Vincent és a Grenadine-szigetek fővárosában található székhelyszolgáltató, tekintettel arra, hogy ezen országban semmilyen kriptovaluta pénzügyi felügyeleti szervnek nincsen hatásköre.
Fontos tájékozódnunk, hogy még időben felismerjük az ilyen kísérleteket.
Bármilyen befektetés előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy rendelkezünk a megfelelő pénzügyi ismeretekkel, és mindig tartsuk észben, hogy bármilyen befektetés ─ de különösen a kripto ─ nem játék, és legrosszabb esetben pár kattintással az egész vagyonunkat elveszíthetjük!
- Mindig végezzünk alapos kutatást! A kriptovaluta piac és technológia óriási sebességgel fejlődik, változik, ezért fontos, hogy napra készek legyünk!
- Vigyázzunk az álszakértőkkel! Sokan hirdetik magukról, hogy bevezetnek bennünket a kriptovaluta kereskedés világába.
- Ingyen pénz nem létezik. Senki sem fog ingyen kriptovalutát ajánlani, és varázslatos mesterséges intelligencia sem létezik, ami egy éjszaka alatt megtöbbszörözi a vagyonunkat. Ha valaki ilyennel kecsegtet, biztosak lehetünk benne, hogy átverés részesei vagyunk. Legyünk szkeptikusak!
- Kerüljük a hype-ot, vegyük észre, ha egy kripto körül túl nagy a felhajtás!
- Soha, semmilyen körülmények között ne adjuk meg másnak a kriptovaluta pénztárcánk belépési adatait! Ha valaki elkéri tőlünk, akkor tudhatjuk, hogy egy csalóval van dolgunk!
- Tájékozódunk a témát érintő törvényekről is! Csak megbízható és jól ismert kriptovaluta-tárcákat, és tőzsdéket használjunk!
- Pénz küldésekor ellenőrizzük pontról pontra, hogy a tranzakció részletei pontosak-e, mielőtt megerősítjük őket!
- Ha mindenképp nagyobb mennyiségű kriptovalutát szeretnénk tárolni, akkor használjuk az internetre nem csatlakoztatott cold walleteket!
- Alapszabály: ha nem értjük, és látjuk át teljesen a blokklánc technológia és piac működését, ne ebbe fektessük a megtakarításainkat!
- Ha érdeklődünk a technológia iránt, csak kis összeggel tegyünk próbát.
Az érintettek áldozatvédelemmel kapcsolatos információkért, bűnmegelőzési tanácsokért fordulhatnak személyesen és telefonon is a Tolna Vármegyei Rendőr- főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály, illetve a városi rendőrkapitányságok munkatársaihoz, illetve írhatnak a kiberkapcsolat@tolna.police.hu e-mail címre is.
Ha bajba kerül, forduljon a rendőrséghez, vagy hívja a 112-es segélyhívó számot!